Eričina vášeň

Příběhy

Šedesátiletá Erika postavila svůj dosavadní život kompletně na hlavu. Dala výpověď v práci a otevřela si svou vlastní agenturu. Teď cestuje po světě a dělá to, co vždy chtěla: sbírá myšlenky a jde po stopách trendů.

Pozvat si Eriku k sobě domů, to vám může řádně rozproudit život.

„Vnímám nálady, atmosféru, vztahy mezi věcmi“, vypráví. Myslí tím, že cítí, když jsou jednotlivé nábytkové kusy mezi sebou rozhádané, když se závěs nehodí k oknu nebo vázy jsou moc malé a květiny v nich mohutné. A hned přiloží ruku k dílu, zasáhne. Nedávno u jedné kamarádky posunula kulatý jídelní stůl jen tak akorát o šířku knížky a všichni zvolali „Ó“ a Á“, protože všechno rázem bylo v pokoji úplně jiné a působilo to prostě proporčně více správně, jako když se dílek puzzle dostane konečně na své místo.

Nebylo to pochopitelně jen o pocitu. Skoro 40 let cestovala Erika jako nákupčí pro nábytkářský velkoobchod po světě, a to hlavně do Asie. Pendlovala mezi veletrhy, manufakturami sem a tam a dávala kolekce nábytku dohromady. Aby nechala skutečně krásné kousky jen tak stát, jí bylo líto. „To mě bolelo“, řekla Erika smutně. Masovost platila pro firmu bohužel více než vysoká třída výrobků. Bylo jí 60 let a mohla si klidně říci – no jo, co naplat, ještě pár let to tak vydržím. Ale protože Erika miluje život natolik, rozhodla se další roky ještě řádně užít. Dala výpověď. Ty ses zbláznila, říkali jí přátelé. „Ano, jsem blázen, ale je mi teprve 60!“ Ještě se toho může spoustu stát. Tím ale nemyslela důchod. Erika stála ve svých šedesáti zase na startovacích blocích. Nevěděla přesně, k jakému cíli by se měla rozeběhnout, ale jedno věděla jistě: že to půjde. „Když třeba rozpárám staré svetry a upletu z vlny nové“, myslela si. Někdy si dovolila protáhnout chvilku pro sebe o něco víc, zastavit se. Přihlásila se na vzdělávací seminář, kde byla mezi samými mladými lidmi. Připadala si tam komicky, ale to jen do té doby, než pochopila, že stáří je její největší „PLUS“. Mnoho let zkušeností, vybudované a utužené kontakty, vyzrálý vkus, jistý a spolehlivý cit pro styl. Najednou jí bylo jasné, že si založí svou živnost jako trendová poradkyně. A měla hned pocit, že se rozhodla správně. Každá pochybnost byla tatam, cítila nespoutanou sílu a chuť okamžitě začít.

Od té doby zase cestuje do Asie. Na veletrhy, do manufaktur a do továren na nábytek. Na vlastní účet, ale vždy s vlastní hlavou – jasnou představou, vyhraněným názorem. Fotografuje formy a barvy, sbírá dojmy a myšlenky, jde trendům po stopách. Že je v interiéru vhodný mramor, petrolejová barva, prošívané polštáře na gauči… to tušila už dávno předtím, než to přišlo do módy. Její zákazníci také: protože, když se Erika vrátila, sestavila knihy z materiálů, barev a vzorů. Ona není žádný vnucující se a urputný typ, je spíše taková jemná osůbka, pozorně naslouchající ostatním.  Vycítí pak i to něco mezi slovy, které jí ve větách protějšek vypráví, pochopí citlivě, co je pro zákazníka doma důležité. Svým věkem má náskok. Díky životním zkušenostem umí totiž rozlišovat dobré od lepšího, pomíjivé módní nálady od trvalých hodnot. A co je její hnací silou? Jejím motorem je nespoutaná vášeň pro pěkné věci. S tímto základem snad celý svět nezmění? Ale domy jejích zákazníků ano. Trochu dříve, myslí si Erika, měla sebrat odvahu a začít s tím. Na druhou stranu: život má svůj vlastní jízdní řád. „U mě se velké změny dějí po dvaceti letech,“ konstatovala. Ve 20 jsem se odstěhovala z domu rodičů, ve 40 jsem začala po rozvodu s mou dcerou nanovo. V 60 jsem začala samostatně podnikat. Na 80 jsem už teď zvědavá.

Zpět
Nejnovější pracovní nabídky

Top články

Covid nás vyděsil

Nikdo nebyl připraven. Nikdo na této planetě.

Celý článek

Na co jsem hrdá?

Debi žije střídavě v Kanadě – kousek od Toronta –...

Celý článek

Moc internetu

Na otázku "Jakou moc má internet dnes" odpovídá profesor...

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Téma

Covid nás vyděsil

Nikdo nebyl připraven. Nikdo na této planetě.

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Příběhy

Na co jsem hrdá?

Debi žije střídavě v Kanadě – kousek od Toronta –...

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Téma

Zvídavost prodlužuje život

Zbavuje strachu a může nám i dokonce prodloužit život....

Celý článek