Moje červená nit

Příběhy

Sedím v zahradě, časopis v klíně, mobil ztlumený. Slunce svítí, velký pes odnaproti jednou pro změnu neštěká. Je tady klid, mír. A ohromná radost z toho, co je kolem mne a ve mně.

Najednou se ale přihlásí otázka: jak jsem se sem do tohoto bodu vesmíru dostala? Plánovala jsem si svůj život takový, jaký ho mám dnes? Rozhodování v životě není žádný fotbalový zápas. Ve fotbale je cíl jasný: dát branku! V životě jsou to cíle mnohem komplexnější: rodina, povolání, láska, koníčky – všechno má do sebe zapadat, vzájemně se doplňovat a k tomu ještě bavit.

Často jednáme podle svých vlastních pravidel a ty si ani neuvědomujeme. Jsme totiž zaměřeni hned na ten další krok. Zvládnout školu, pak první lásku, další vzdělání, spolužití. Každý dosažený stupeň je současně i začátkem další cesty a nových nepředvídaných událostí.

V tento klidný moment se teď sebe ptám: existuje u těch všech vzletů a pádů něco, co by nějak ty události logicky spojovalo? Něco jako červená nit?

Ano, ta existuje, říká psycholožka Dr. Katharina Ohana. „Naše identita se skládá ze vzpomínek a zkušeností. Z nich si předeme nit našeho života.“ Ale ta se ukáže až zpětně. Soren Kierkegaard, jeden z nejvýznamnějších evropských filosofů už v 19.století uvedl tuto větu: „Život žijeme dopředu a chápeme ho zpětně.“ Pokud naši cestu nechceme ztratit z očí, sledujme tu červenou nit. Pohledem zpět mnohdy poznáme, že už nás životem vedla ještě předtím, než jsme si to vůbec uvědomili. A kde ta nit vlastně začíná? Ohlédněme se do dětství, to nám mnohé objasní. Napodobujeme rodiče? Nebo právě oni byli impulsem k tomu, nebýt jako oni? Chtěli jsme být jiní, inspirovat, mít rádi vše nové, často se stěhovat anebo mít odvahu ukončit vztah, když začíná být přítěží. Nebo se spíš zuby nehty držíme toho, co máme, ačkoliv nás to už nenaplňuje a ani netěší?

To, co nás charakterizuje, je naše jednání.  Polovina lidí se řídí podle toho, co se jim v dětství vštěpovalo. Druhá půlka se zasekne a jde dokonce do opozice: takový nechci nikdy být! Tak může třeba ovlivnit slabá matka silnou dceru. A obráceně. Silné a slabé stránky ovlivňují naše rozhodování a směr, kam nás to v životě táhne.

Červená nit se časem zašmodrchá a zauzlíkuje.

Je důležité mít svou vlastní cestu rád a pochopit ji. Pochopit sebe, i když nás samotné události a výsledky našich jednání a rozhodnutí překvapí. Naše zapamatované dojmy, zážitky, zkušenosti, zvraty, splétají červenou nit v průběhu let stále pevněji. Během naší životní cesty ji stále dokola opravujeme, přeformátováváme, vzpomínky interpretujeme později jinak, mnohdy je zcela nově vyhodnotíme.

Uspořádávat si dobré i špatné události a dávat jim smysl – tím můžeme vyrovnat bolest a ztrátu. Mohou nás dokonce i povzbudit: Podívej, co vše jsi už zvládla. Vyřešíš tedy i tento problém!

Ze zkušeností se naučíme daleko více než z teoretických myšlenek nebo návodů.

Když jsem se poprvé zklamala v lásce, myslela jsem si, že umřu. Bylo mi 19. Protože jsem neumřela, přibylo ještě pár dalších zklamání. Trápila se, čekala, otřepala a šla dál. Pak přišlo zase něco nového. Stále mne to táhlo dopředu a z krize ven. Co neodmyslitelně patřilo k mé červené niti? Touha po láskyplném vztahu. Často jsem se stěhovala, prožívala různá dramata a dělala chyby. Po nekonečně dlouhých letech se mé přání splnilo. 

Říká se, že nejpozději po 50 si už nepácháme takové věci, které by od nás očekávali naše rodiče nebo společnost.

Sedla jsem si zase do zahradního křesílka a vychutnala doušek lahodného vína. Jsem spokojená s tím, co a koho kolem sebe mám. Stres a neustálou kontrolu jsem přenechala druhým. Jsem spokojená, moudrá a klidná.

 

 

Zpět
Nejnovější pracovní nabídky

Top články

Covid nás vyděsil

Nikdo nebyl připraven. Nikdo na této planetě.

Celý článek

Na co jsem hrdá?

Debi žije střídavě v Kanadě – kousek od Toronta –...

Celý článek

Moc internetu

Na otázku "Jakou moc má internet dnes" odpovídá profesor...

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Téma

Covid nás vyděsil

Nikdo nebyl připraven. Nikdo na této planetě.

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Příběhy

Na co jsem hrdá?

Debi žije střídavě v Kanadě – kousek od Toronta –...

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Téma

Zvídavost prodlužuje život

Zbavuje strachu a může nám i dokonce prodloužit život....

Celý článek