Proti proudu

Téma

Proti proudu

Surfovat na vlně je jednoduché – naproti tomu pádlovat proti proudu stojí hodně síly. Proč se to ale vyplatí?

Před 20 lety se mne ptal jeden psychoanalytik: „Co budete dělat, až Vám bude 50? Odhaduji : jógu, vyrábět hrnky, hovořit s anděli, plavby křižníkem?“ Nyní je mi už přes padesát – a nemyslím na to. Skrývá se ve mne stále ta divoká dívka z dřívějška, která chce žít podle svých přání a má své  tužby.

Posledního prosince jsem šla jako každý den v Bretani plavat, i přes ten nečas a desetistupňovou teplotu vody. Voda byla ledová jako blázen. Ale úžasná !

Jinak se ale chovám samozřejmě podle svého věku. Jako mnoho jiných žen se chovám v průběhu let už rozumněji , slušněji a jsem přizpůsobivější. V soukromí i v práci jsem našla své místo, děti vyrostly, partnerství a přátelství se dostala do klidných vod. Tak by to mohlo jít i dál. Ale něco mi chybí: pocit, cítit v každém svém vláknu těla život, být velmi odvážná, bláznivá. A především nezabývat se myšlenkami na to, co by měli rádi ostatní.

Když jdete proti proudu, cítíte se sami a ztracení. Když poukážete na nějaký rozpor ve skupině lidí, dostanete se ne dobrovolně do světla rampy.  Dostanete se dokonce na hranici. O tom by mohli svoje vyprávět především politici.

Měli jste v mládí zajisté také své hrdiny. Já měla ty, kteří otevřeli ústa, zůstali věrní svému přesvědčení a nikdy nepřestali snít. Jedno, co si o tom mysleli ostatní. Pochopitelně se nenarodí každý jako hrdina. Ani nemá každý hroší kůži, aby mu nevadilo, co o nich ostatní myslí. Ale jedno je jasné: kdo uhýbá konfrontaci, stále se jen přizpůsobuje a už si neplní své sny a touhy, zaplatí za to velkou cenu. Duševní a tělesná pohyblivost zadrhává, spíše skřípe. A také radost ze života.

Ale ne každý člověk sám na to přijde. Někdy potřebujete někoho, kdo vás pošťouchne a řekne vám: “nestav se k tomu tak, ty to zvládneš. Skoč do studené vody, osamostatni se, odcestuj bez partnera, ukonči ten toxický vztah!“ Jít svou vlastní cestou, to znamená být taky upřímný.  Upřímný sám k sobě a k ostatním.  Tyto pravdy nejsou vždy příjemné. Často se před nimi schováváme: hlavně abych přitom nikomu neublížil!  Oscar Wilde napsal jednou svému příteli „Srdce jsou tady k tomu, aby se lámala.“ Nemyslel tím, abychom byli na smrt smutní s každou negativní zprávou. Ale abychom šli za svou láskou a neměli strach z toho, že riskujeme, že někomu zlomíme srdce nebo si zlomíme to své. Rosteme a vyvíjíme se tím vnitřně. Protože srdce je jen sval a každý ví, že když svaly trénujeme a zatěžujeme, jsou vždy silnější. Obávat se rizik, plavat s proudem, přizpůsobovat se – to je jednodušší, ale časem to oslabí emoční muskulaturu.  Odvážný je ten, kdo dělá odvážné věci. Jakmile opustíte svou komfortní zónu, připlují k vám neuvěřitelné síly. Je to skoro magické a jako v pohádce; potkáte náhle lidi, kteří vám dodají odvahy a otevřou se nové perspektivy. I když se třeba nedostanete k cíli, není nic ztraceno a ani vše vyhráno.  Je to zcela v pořádku se pohybovat v milých a známých kolejích a nebýt nápadný. Děláme to všichni. Ale občas můžeme vybočit z řady a udělat něco bláznivého a postarat se o trochu vzrušení. Je to mimořádně osvěžující a inspirující, kromě toho to vytváří dobrou náladu a někdy dokonce vede k úspěchu.

Moje 29 letá kmotřenka dostala nápad, že si na skypové interview nalepí černé fousy se slovy „když mám jít do mužského kolektivu, kde neplatí stejně ženy jako muže“, řekla jsem jí na to „tobě úplně přeskočilo?“ Vůbec ne – odpověděla. Pohovorující se musel smát až se za břicho popadal. O dva dny později to místo získala a dali jí stejnou odměnu jako mužům.

 

 

 

 

Zpět
Nejnovější pracovní nabídky

Top články

Covid nás vyděsil

Nikdo nebyl připraven. Nikdo na této planetě.

Celý článek

Na co jsem hrdá?

Debi žije střídavě v Kanadě – kousek od Toronta –...

Celý článek

Moc internetu

Na otázku "Jakou moc má internet dnes" odpovídá profesor...

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Téma

Covid nás vyděsil

Nikdo nebyl připraven. Nikdo na této planetě.

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Příběhy

Na co jsem hrdá?

Debi žije střídavě v Kanadě – kousek od Toronta –...

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Téma

Zvídavost prodlužuje život

Zbavuje strachu a může nám i dokonce prodloužit život....

Celý článek