Více radosti, méně potěšení

Téma

Štěstí přichází z nitra……………

Bavte se, viel Spass, enjoy the day, …….. tato přání si rádi udělujeme navzájem. A taky to ale myslíme dobře. Jasně, nepřejeme si jen potěšení. Ale jak to s tím vlastně je, to nám ukazují nejnovější vědecké poznatky:

_je velký rozdíl mezi potěšením, které pochází z pocitu odměny, co cítíme, když si opatříme sladkou čokoládu nebo nějakou jinou rychle dosažitelnou radůstku.

_a na druhé straně hluboce procítěnou radost, kterou vyvolalo něco, co jsme sami vytvořili a co si nemůžeme koupit.

_za tu krátkodobou radost v těle je zodpovědný dopamin.

_za hlubokou radost je to serotonin.

Dopamin přichází z venku, serotonin so vyrábíme sami, zcela pomalu……….

Paradox našeho všedního života je takový:  o co více se honíme za štěstím, o to je nám vzdálenější. Zastavme se tedy častěji ve svém nitru….

Každý z nás touží po štěstí ve svém životě, ale je to nějak komplikovanější, než byste si mysleli. Vždycky se vyskytne něco, s čím nejste spokojeni nebo vám zkazí náladu. Regály v knihkupectví jsou plné knih s radami, které nám mají pomoci, postavit se na nohy, odstranit překážky z cesty apod. Často máme iluze, že velké štěstí bude automaticky vytvořeno tehdy, když dosáhneme určitého cíle – například když třeba dlouho toužíte po navýšení platu  nebo když konečně otěhotníte anebo když dosáhnete takové tělesné váhy, jak jste si přáli. No jo, ale bohužel takové „velké štěstí“ nevydrží dlouho. Vytváříme si totiž zase další přání a tak to jde dál a dál.

Taky věda se zabývá tímto tématem. K našemu štěstí! Protože poznatky o bio-chemii těla a funkcích mozku nás vedou k poznání, jaké mechanizmy – fyzické a psychické – se v nás odehrávají. Víme pak lépe, co nás vede po naší cestě životem. Radost, požitek, naplnění, potěšení – existují ještě i další a to odlišné pojmy, které lze zahrnout do obšírného slova štěstí. Všechny vždy vyjadřují  jeden aspekt a u nás jednotlivců je tento vyvolán jinak, prostě individuálním způsobem. Robert Lustig, profesor endokrinologie, vychází ve svých bestsellerech z různých pojetí štěstí. V první řadě je nutno rozlišovat mezi odměnou resp. požitkem a spokojeností resp. radostí. Odměnou jsou radůstky všeho druhu, které trvají jen krátce.

Kde je štěstí, tam přichází i stín.

V posledních 40 letech jsme byli svědky toho, jak se negativní extrémy těchto obou pocitů až epidemicky rozšiřovaly: touha (na základě příliš mnoha  potěšení) a deprese (na základě chybějících pocitů štěstí), popisuje Robert Lustig. WHO (světová zdravotní organizace) odhaduje , že světová populace onemocněla klinickou depresí stále víc a více – je tomu  o 18,5 % více než v předchozích desetiletích. Stále trvající hon za zábavou může znamenat až onemocnění. Jak to? Člověk totiž inklinuje k tomu, že se chce po vyřízených povinnostech nebo při spatné náladě – např. ve stresu, frustraci, nešťastné lásce – odměnit.  Touží po mini rauši jako např. po nějaké sladkosti, kávě, alkoholu nebo nikotinu. V zásadě se děje stále to stejné. Staráte se o to, aby se vám vyloučil dopamin, což aktivuje odměňovací systém, a to zas podněcuje konzumaci. V extrémním případě to může být přeci všechno, co aktivuje odměňovací systém a vytváří touhy, říká profesor. Tento pocit štěstí chceme stále opakovat a znovu zažívat. Problémem ale je: všechny tyto substance zároveň oslabují receptory v mozku. Důsledek „při další čokoládové tyčince nebo drinku Aperol : už není taková radost v naší hlavě, jak byla poprvé. Experti toto označují jako vývoj tolerance. Za jistých okolností konzumujeme pak víc a víc: Je to údajně jako hledání toho intenzivního pocitu štěstí. Fatální je, že pokud delší dobu saháme po tomto zdroji radosti, vyplaví se kaskáda neštěstí – na příklad přibereme, necítíme se proto dobře nebo nám na konci měsíce chybí peníze. Pak potřebujeme větší dávku umělého štěstí. Je to začarovaný kruh. Přesně ty stejné mechanizmy se týkají způsobů chování vedoucí k závislosti – jako např. shopping, výherní soutěže nebo nekonečný maraton seriálů.

Jak to vyřešit? Tady jsou čtyři zlaté zdroje štěstí a ty si uvědomte.

Nemusíme shromažďovat více peněz a majetku k tomu, abychom měli větší pocit štěstí. Naopak. Spokojenost je nastavena pomocí velmi jednoduchých věcí v životě…..

  • Jít do vztahu

Dělá to člověka šťastným, když se cítí jako součást společnosti, pociťuje sounáležitost a má pocit, že je podpořen

  • Dobré věci vychutnávat společně

V hotových jídlech je vždy obsaženo více nezdravých přísad, než bychom použili sami při vaření. Je tedy lepší vařit si sami a s čerstvými dochucovadly. Chutná to lépe a našemu tělu to dělá to dobře. Jídla si vychutnávat společně s milými lidmi, to ještě navíc podporuje soudržnost.

  • Faktorům stresu vzít vítr z plachet

Permanentní negativní stres podporuje nutkavost se chtít stále odměňovat, čímž ale nebudeme spokojenější. Obezřetnost a sport napomáhají tomu, abychom nad ním měli převahu. Také je důležité: dostatečný spánek. Při stresu bývá často spánek horši, což zase stres posiluje.

  • Jednat smysluplně

Vykonávat povolání nebo čestnou funkci, která splňuje vyšší smysl a nemáte ji jen proto, abyste se materiálně obohatili. V takové smysluplné roli jsme spokojení.

 

Zpět
Nejnovější pracovní nabídky

Top články

Covid nás vyděsil

Nikdo nebyl připraven. Nikdo na této planetě.

Celý článek

Na co jsem hrdá?

Debi žije střídavě v Kanadě – kousek od Toronta –...

Celý článek

Moc internetu

Na otázku "Jakou moc má internet dnes" odpovídá profesor...

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Téma

Covid nás vyděsil

Nikdo nebyl připraven. Nikdo na této planetě.

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Příběhy

Na co jsem hrdá?

Debi žije střídavě v Kanadě – kousek od Toronta –...

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Téma

Zvídavost prodlužuje život

Zbavuje strachu a může nám i dokonce prodloužit život....

Celý článek