Vše můžu_nic nemusím

Příběhy

Lítám na houpačce až do nebe a zase zpět. Sem a tam, tam a sem. Oblaka vypadají jako ovečky a sloni, myši a krokodýli. Moje babička mlátí nádobím, okno do kuchyně je otevřené. Mé špatné svědomí se hlásí. Mohla bych jí pomoci utírat nádobí, ale houpu se dál. Později se mne zeptá: “Copak jsi dnes pěkného dělala ? A já vesele odpovím : „Nic“!Takové jsou moje vzpomínky na šťastné dětství. V nicnedělání jsem sbírala všechny síly k tomu, co na mne mimo babiččinu zahradu čekalo. Nyní vzpomínám stále častěji na tu dávnou dobu, kdy všechno začalo. Kdybych měla houpačku, zase bych ráda vylítla. A jednoduše nic nedělala.

Společnost ale není tak chápající jako moje babička. Ta chce, abych byla i v 67 letech nějak užitečná. Jsem ve věku, kdy jsem ještě mladá stařena. V posledním roce nás šlo mnoho tisíc do důchodu. Ti všichni by mohli nyní dělat, co chtějí, mají nebo co ještě nestihli. Nechat se rozvést, založit firmu, začít psát blog, cestovat do Himalájí. Všechno je možné! V Guinnessově knize rekordů je zapsán jeden rekord a to, že nejstarší učitelka jógy na světě  Tao Porchon-Lynch má už 98 let. Nejstarší doktorandka všech dob dovršila svých 102 let a v tomto věku složila ústní zkoušku v oboru medicíny, kterou ji dříve nacisté neuznali.

Zdravé stárnutí je nejnapínavější předmět výzkumu všech dob: skeny mozku dokazují, že lidé, kteří provozují ve stáří hodně sportu, mají tlustou šedou mozkovou substanci. Je to ta vrstva, která se skládá skoro pouze z nervových buněk. Čím více jich je, tím výkonnější je mozek. Sportovní „SuperAger“se zdají být rezistentní vůči normálnímu procesu stárnutí, vysvětluje americká neuroložka Emily Rogalski. V principu by se mohl každý postarat o to, aby jeho šedá substance rostla. Důležité by ale bylo „rozhodnout se k tomu vystoupit ze své komfortní zóny“, tedy se sám překonávat.

Nebyla ta komfortní zóna ale už vždy to místo, na kterém se nemělo být? A vlastně kdy jsem se sama zdržovala v komfortních zónách? Po odstěhování se z domova, na studiu v cizím městě? Asi ne. Taky založení rodiny nebyla jen procházka růžovou zahradou. Starosti s dospívajícími dětmi, změna povolání? Odchod od partnera? Nic z toho nebylo snadné a uvolněné. Doufám, že bych vstoupila do komfortní zóny života, kdyby byly všechny úkoly vyřízené. Takže teď.

Nedávno se přišlo to, že lidé nad 50 mají něco do sebe. Proč? Jak dobře ještě vypadají, jak jsou fit, jak jsou mnohdy atraktivní. Zrodil se nový model a dostal novou roli: pěkná žena s přirozeně šedivými vlasy podepisuje smlouvu na modeling ve svých 70 letech. Má mladšího milence a nádherný sex. Běhá maraton. Co se změnilo? My „Starší“ jsme se stali rebely a bojujeme vůči starým klišé. Máme energii, názor, styl. Svěří nám vše. Herečka Linda Carroll Hamilton hraje i ve svých 63 letech ve filmu Terminátor. A další a další…. Má to však i druhou stranu mince. Když odpočívám na mém gauči se čtečkou e-knih, ozve se mé špatné svědomí: čtení není přeci optimální aktivita, svaly zůstávají bez činnosti. A ten text nečtu v originálním jazyce v angličtině! Kdybych se prodírala v běhu lesem nebo šla nordic walking přinejmenším?  Když mi ale moje kamarádka poslala přes Whatsapp fotky z Albánie, ani trochu jsem se nestyděla. Protože do Albánie nechci. Ani ne do Gruzie nebo někam jinam na turistický zájezd.

Už i pro Mladé je ten současný tlak na výkony moc. Pokud se v kruhu přátel nebo rodiny potkáte se zástupcem generace 65+, nemáte se ho/ji raději ptát na jeho/její další cíle. Protože jinak si budete připadat jako nějaký chudáček, který slyší o kulturní cestě do Nepálu a jak to bylo perfektní posledně na Kilimandžáru. Cesta snů na Antarktidu lodí by snad přišla v úvahu příští rok a vlastně je už na čase začít kurz italštiny…… V důchodu se děje mnohé, ale jen u mála seniorů se vrací do života klid.

Nepodivujme se tomu, co vše lze ve stáří zažít a ještě zvládnout. Považovali nás za generaci, co prohrála a s nějakým vítězstvím se ani nepočítalo. A na tož s nějakou pohodou či moudrostí stáří.

Jak byste odpověděli na otázku „Jak využijete následující léta? Ano jak? Zpět do práce kvůli nedostatku kvalifikovaných sil? Nebo na nějaké ctěné a neplacené místo či pomoc rodině? Politika?“

Pochopitelně všichni víme, že se náš svět stále mění. Ale musí to být vždy pod novým tlakem? Proč bych si měla vlastně dokazovat, že umím úspěšně stárnout a že těch 20 let, co mám asi před sebou, budu něco dělat? Proč bych ta léta nenechala jednoduše plout jako ty oblaka v mém dětství…….? Vždyť jsem toho už vykonala za ta dlouhá léta dost a to skutečně dost.

Věra

Paní Olga má podobné rozpaky jako Věra a ve svých 70 napsala: „Mohu si vybrat, co chci dělat. Podniknout cestu kolem světa, přihlásit se na univerzitu, stát se modelkou, nově se zamilovat, založit firmu. Možnosti jsou skoro bez hranic.“ Byla by vděčná za ty možnosti. Ale je už taky čas na to, podívat se na svůj život. Co bylo, co je, co chci v brzké budoucnosti? Co si chci ještě vyřešit, jaký problém v sobě nosím? Co se stalo s mými sny, když jsem byla malá holka, mladé děvče, mladá žena? Co pro mne dnes znamenají? Se kterými se ráda rozloučím? Kde to mám stále složité? Jaký jeden sen bych chtěla dnes splnit, ještě uskutečnit? Vždyť je to dar se dožít toho věku“. Tiché tóny, ale velmi důležité.

Olga se po dvou letech nicnedělání opět ozvala. Začala s jednou prací. Takový  minijob  – pomáhá totiž  handicapovaným. Účastnila se jednoho kulturním projektu společně s mladými. Bylo to fajn. To se totiž stává, když už nic nemusíte. Přijde to pak samo.

Ano, můžeme se míchat do života druhým, když je potřeba a když se nám chce. Stáří je spíš pestré než béžové. Můžeme mít hodně vzruchů, změn a uznání, mnoho štěstí a taky velké neštěstí. To vše je možné. O to jsem bojovala a taky i prohrávala, celkem toho bylo ale více úspěšného. A nyní bych chtěla zase lítat. K tomu ale nepotřebuji ani houpačku a už vůbec ne letadlo.

Věra

Zpět
Nejnovější pracovní nabídky

Top články

Covid nás vyděsil

Nikdo nebyl připraven. Nikdo na této planetě.

Celý článek

Na co jsem hrdá?

Debi žije střídavě v Kanadě – kousek od Toronta –...

Celý článek

Moc internetu

Na otázku "Jakou moc má internet dnes" odpovídá profesor...

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Téma

Covid nás vyděsil

Nikdo nebyl připraven. Nikdo na této planetě.

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Příběhy

Na co jsem hrdá?

Debi žije střídavě v Kanadě – kousek od Toronta –...

Celý článek
Téma

Život je příliš krátký na později

Samozřejmě chceme, aby se rodina podílela na našem životě....

Celý článek
Téma

Zvídavost prodlužuje život

Zbavuje strachu a může nám i dokonce prodloužit život....

Celý článek