Život je příliš krátký na později

Téma

Karla se zamilovala. Na srazu třídy před čtyřmi měsíci potkala svou lásku z mládí – Toniho. Zajiskřilo to zase mezi nimi. A vlastně to bylo v perfektní dobu, ve správný čas – oběma je totiž 56 let, jsou rozvedení a vlastně nezávislí, děti jsou už z domu. A tak Karla a Toni přemýšlí o tom, že by se zakrátko přistěhovali k sobě. Kdy jindy, když ne zrovna teď?!!? Milují se, nádherně si rozumí a oba věří ve společnou a šťastnou budoucnost…..A koneckonců v Karlině domě je místa pro oba dost.

Karla si samozřejmě přeje, aby se i její přátelé a rodina z toho radovali. Byla, žila totiž celou desítku let sama. Toniho přijali její přátelé vřele. Ale její děti! Při jednom společném obědě s dospělými dětmi Maxem a Sabinou došlo k nepříjemnému rozčarování : „On sice je milý“, říkala Sabina po obědě matce mezi čtyřmi očima. „Ale myslím si, že se k sobě nehodíte“. Také Max měl své předsudky a sdělil matce : „Však s ním můžeš žít, ale snad i bez toho, aby se hned nastěhoval do našeho domu. Kdybyste se měli zase rozejít, bylo by to pro tebe, mami, dost těžké“. Karla je totálně zklamaná z reakce svých dospělých dětí: „Za prvé, já si myslím, že se s Tonim k sobě náramně hodíme, za druhé je to můj dům! A proč byste se se mnou jednoduše z toho netěšili?“ Co Karlu nejvíce frustruje je to, že se ona sama, když děti vyrůstaly, vždy snažila nemíchat se do jejich soukromých záležitostí, nekritizovat a nedávat rady, když o ně nikdo nežádal. Nebyla v žádném případě matka á la „stíhačka“. A teď se jí za její skvělý přístup takto odvděčí? Pohádá se s Maxem a Sabinou, týdny trvá jejich odmlka. Všechny tři to značně zatěžuje. I Toni tím trpí. Ostatně on si nepřeje nic víc, než aby svou Milou viděl šťastnou.

Naše rodina, jedno jestli to jsou děti, sourozenci nebo rodiče, patří do našeho života; chceme sdílet radosti i starosti s nimi, být tu pro ně radou a činem – ale to očekáváme i obráceně. Účast a přehnaná péče, tam mnohdy dochází k tomu, že se často překročí hranice. Velká škoda, že je to právě u lidí, na nichž nám tak záleží.

„Já chci pro tebe přece to nejlepší“, říkávají pak věrně právě ti, kteří se přespříliš míchají do života druhých. Odkud berou to přesvědčení, že ví, co je pro nás „to Nejlepší“? Jak mohou posoudit, jestli se k nám hodí náš nový partner, nová práce nebo nový byt nebo zrovna ne? A proč nevěří, že jsme silní v rozhodování?

„Moje rodina se příliš míchá do mých soukromých záležitostí!“ Tento názor má mnoho žen, především těch nad 50. Dost s tím bojují. Naproti tomu se většina mužů ve stejném věku tomu umí postavit.

Opatrování nebo zasahování?

Měli bychom se co nejdříve naučit si nastavit hranice a rozpoznat, kde končí spoluúčast a péče, kde začíná vměšování se do našich vlastních rozhodnutí. Určitě to znáte : „Není ta exotická dovolená pro tebe, mami, moc namáhavá? Nejsou ty šaty pro tebe příliš mladistvé? O-o-o, kurz rock-n-roll v tvém věku?“ Vždyť přece nemusíme takové komentáře vůbec poslouchat. Nebudeme čekat, až jednoho dne přeteče pohár a my bouchneme do stolu se slovy: “Starejte se o sebe!“

Nejlepší by bylo v klidu si s rodinou promluvit a vysvětlit jim své vlastní pocity: „Jsem dospělá, za sebe zodpovědná a také se umím o sebe dobře postarat. Když budu potřebovat vaši radu, řeknu si o ni. Ale nekažte mi, prosím, mou radost z věcí, které jsou pro mne důležité!

Však my víme, co děláme

A tak to Karla také udělala: pozvala k sobě své dospělé děti a přátelsky, ale zcela konkrétně a důrazně jim vysvětlila, že se k ní Toni nastěhuje a to bez nějakého – kdyby a ale. Toni k ní patří, je jí jedno, co si o tom Max a Sabina myslí.

„Nejdříve jsem trémou polykala naprázdno“, začala Karla popisovat. „Mezitím mi ale děti přiznaly, že jsou rády, že mám zase někoho, s nímž jsem šťastná“. Asi budeš vědět, mami, co děláš“, řekla Sabina moc mile.

„A to mě moc potěšilo“.

 

Zpět
Nejnovější pracovní nabídky

Top články

Posilování stresem = cesta k odolnosti

Najednou se ukázalo, že přestože máme možnost vyslat člověka...

Celý článek

Covid nás vyděsil

Nikdo nebyl připraven. Nikdo na této planetě.

Celý článek

Na co jsem hrdá?

Debi žije střídavě v Kanadě – kousek od Toronta –...

Celý článek
Téma

Posilování stresem = cesta k odolnosti

Najednou se ukázalo, že přestože máme možnost vyslat člověka...

Celý článek
Téma

Covid nás vyděsil

Nikdo nebyl připraven. Nikdo na této planetě.

Celý článek
Příběhy

Na co jsem hrdá?

Debi žije střídavě v Kanadě – kousek od Toronta –...

Celý článek